5 жовтня: яке свято, що не можна робити, прикмети й іменинники

У вівторок, 5 жовтня, в Україні відзначається церковне свято пророка Іони та мученика Фоки. Іменини святкують Макар, Петро, Феофан.

А за прикметами цього дня визначають, якою буде погода протягом місяця. Що можна і що не можна робити, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Фока та Іона

5 жовтня православна церква вшановує пам’ять двох святих: мученика Фоки Синопського і пророка Іони. Єпископ Фока жив у ІІ столітті в місті Синоп (зараз Туреччина). Одного разу язичники схопили його і після тортур втопили. У народі святий Фока шанується як захисник від пожеж і рятівник потопельників.

Іона – найдавніший із старозавітних пророків. Серед іншого, він передбачив страждання Ісуса Христа, запустіння Єрусалиму та кончину світу. Якось за непокору Богу Іону проковтнув кит, але розкаявшись, святий знову опинився на суші.

Що не можна робити 5 жовтня

Вважається, що на Фоку та Іону не можна їсти рибу – на згадку про перебування пророка в череві кита. Також, за повір’ям, 5 жовтня не можна важко фізично працювати; сваритися й підвищувати голос; плакати; вишивати та різати тканину; виходити з дому до світанку.

Прикмети 5 жовтня

Грім гримить – до безсніжної зими.

Місяць червоний – до вітру.

Яка погода на Іону, таким і весь місяць буде.