6 січня — Різдвяний святвечір: історія, традиції та прикмети свята

Різдвяний Святвечір відзначається 6 січня. Це завершальний день. Саме цей день є останнім в період дотримання посту. Для православних християн дата досить важлива, оскільки вона дозволяє підготуватися до святкування Різдва Христового, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У слов’янській практиці, напередодні Різдва Господнього, богослужіння складаються з Царських годин з Типікою, вечірньої і божественної літургій святого Василія Великого. За Великою Комплінією слідують Утреня.

Напередодні Різдва, замість трьох читань зі Старого Завіту на Вечірні, є вісім читань (з Битія, Числа, Міхея, Ісаї, Варуха, Данила і ще два читання з Ісаї). Починаються читання з Євангелія.

В кінці літургії священник кладе запалену свічку у свічник в центрі церкви. Потім співаються тропаріон і контакіон свята.

Традиції та обряди

Найголовнішою традицією свята є нічне богослужіння.

Попередньо кожна господиня готує особливу страву. Вона називається кутя. На вечерю необхідно приготувати спеціальне меню. Це тільки пісні страви в кількості 12 штук. Страви готуються по числу апостолів.

Молитви Христу є невіддільною частиною будь-якого прийняття їжі в цей день.

Варто звернути увагу на те, що вечеря подається тільки ввечері. Коли на небі стає видно першу зірку. До цього православні християни дотримуються найсуворішу частину посту, коли заборонена будь-яка їжа і напої, крім води.

Особливою традицією є невеликі театральні вистави на вулиці, коли молодь переодягається в різні костюми, присутній в маскараді посох із зображеною на ньому зіркою Віфлеєму. Співаються пісні, що вихваляють народження Ісуса Христа. Часто молоді дівчата ворожать в цей вечір.

Прикмети

Палаючий в будинку відкритий вогонь утримує в будинку благополуччя і відганяє від будинку нещастя.
Для того, щоб не сталося нещастя, під час вечері на столі обов’язково має бути парна кількість столових приладів.
Оскільки в момент народження Ісуса важливу роль грала Віфлеємська зірка, то загадане в цю ніч бажання на падаючу зірку обов’язково збудеться.