7 способів відновити мікрофлору кишківника: як створити ідеальні умови для 100 мільярдів хороших мікробів
У нашому шлунково-кишковому тракті міститься близько 1,5 кілограма бактерій, що приблизно дорівнює вазі печінки. Дійсно, це цілий «невидимий» орган!
Незважаючи на те, що всіх нас із дитинства привчають мікроби не любити та всіляко знищувати (мий руки перед їдою, а то захворієш!), одноклітинні просто необхідні нам для життя.
85% мікроорганізмів, які проживають у кишківнику здорової людини, приносять користь. Вони допомагають засвоювати їжу, захищають кишківник від шкідливих речовин, синтезують вітаміни, регулюють водно-сольовий баланс і роблять купу іншої корисної роботи.
Приблизно 10% мікроорганізмів умовно патогенні, тобто потенційно шкідливі. Якщо дати їм розростися, вони викличуть запалення, зайве газоутворення, завадять перетравлюванню їжі. В ідеальних умовах корисні мікроби цьому перешкоджають.
Але при неправильному харчуванні, стресових ситуаціях, зловживанні лікарськими препаратами корисні бактерії гинуть, і їх місце займають агресивні «побратими» – патогенні бактерії.
Відновлення мікрофлори кишківника:
Якщо рівновага зміщується в бік патогенних бактерій, мікрофлора руйнується, з’являється дисбактеріоз, самопочуття людини погіршується, виникає питання, як повернути здоров’я.
Тому так важливо не допустити дисбалансу між корисними та шкідливими бактеріями. «Отож» розповість, як відновити здорову мікрофлору кишківника і знову радіти життю.
1. Допоможуть продукти з пробіотиками
Пробіотики – це препарати для підтримки здоров’я мікрофлори, що містять живі культури тих чи інших бактерій. Найвідоміші бактерії-пробіотики – це лактобактерії та біфідобактерії, які містяться у деяких продуктах харчування, лікарських препаратах і різних біологічно активних добавках.
Пробіотичні організми можна знайти в багатьох ферментованих продуктах, наприклад, в йогурті, кефірі, пахті, витриманих сирах, квашеній капусті, і чайному грибі (комбуча). Харчові добавки – ще один популярний спосіб підвищити споживання пробіотиків.
Пробіотичні препарати заселяють товстий кишківник нормальною флорою, знешкоджують патогенні бактерії, віруси, дріжджі та грибки, пригнічують їх ріст. Вони також зміцнюють слизовий шар кишківника, блокують синтез токсинів патогенною флорою, нормалізують моторну функцію кишківника, позбавляють від здуття живота, метеоризму.
Пробіотики не тільки заповнюють брак корисної бактеріальної флори в організмі, але і надають комплексну оздоровчу дію. Вони підсилюють ефективність бактеріофагів, захищають від канцерогенів, алергенів, токсинів, покращують обмінні процеси.
2. Корисні для кишківника харчові волокна
Щоб процвітати та бути здоровими, пробіотикам потрібно постійно отримувати достатню кількість їжі. Йдеться про пребіотики, або дієтичну клітковину.
Пребіотики – неперетравлювані компоненти їжі, які насправді є кормом для пробіотиків. Іншими словами, ти не можеш їх засвоїти, але бактерії у твоєму кишківнику можуть.
Харчові волокна містяться переважно в рослинній їжі. Щоб створити умови для активного розмноження корисної мікрофлори, регулярно вживай у їжу різноманітні крупи, цибулю, часник, квасолю, горох, спаржу, банани.
Якщо ти не вживаєш достатню кількість перерахованих корисних продуктів для кишківника, варто подумати про прийом харчових добавок із пребіотиками. Тоді порушення мікрофлори точно тобі не загрожує!
3. Без штучних підсолоджувачів.
Без штучних підсолоджувачів. І нехай вони низькокалорійні, ефект від їх впливу один – порушення мікрофлори кишківника.
Часто це призводить до ожиріння, цукрового діабету.
4. Скажи цукру «ні»! Замість цукру-піску – мед.
Цей пребіотичний продукт сприяє розвитку, а також активному росту корисних кишкових бактерій. Не бійтеся додавати його в напої, десерти, та й просто з’їсти ложку натщесерце.
І ще одне, здоров’я ваших кишкових бактерій визначає вашу реакцію на стрес. При правильному харчуванні та «щасті» бактерій ви стаєте більш стресостійкою людиною.
Продукти харчування, що містять рафінований цукор, сприяють росту патогенної мікрофлори, викликають гнильні процеси в кишківнику, знижують імунітет.
Цукор псує мікрофлору шлунково-кишкового тракту, внаслідок цього зменшується всмоктуваність корисних елементів і білків. Відіграє роль у зниженні імунітету і те, що прості вуглеводи – це відмінне живильне середовище для хвороботворних мікроорганізмів і різних грибків. Особливо для грибків виду Candida.
Багато людей, які відмовилися від вживання цукру, підтверджують, що їх імунітет у результаті цього значно зміцнів.
5. Не бійся забруднити руки
Порушити мікрофлору можна і при зайвій охайності, зловживаючи антибактеріальними засобами гігієни, коли також знищуються корисні бактерії.
Хоч це і вважається негігієнічним, але деякі наші найкращі друзі, корисні бактерії, перебувають саме в бруді. Звичайно, ми не пропонуємо тобі вимаститися брудом із голови до ніг у першій же калюжі.
Але іноді буває корисно провести день в парку, попрацювати в саду або на городі. У дітей, які виросли в сільській місцевості, де вони не пропустять нагоди залізти в бруд і перебувають в оточенні домашніх тварин, рідко спостерігаються випадки алергії або будь-які інші аутоімунні проблеми.
Імовірно, причиною може бути те, що сільські жителі мають більше контактів із мікроорганізмами, що живуть у ґрунті. А значить, мікрофлора їх кишківника менш схильна до патогенного впливу.
6. Вилікує сон
Регулярний восьмигодинний сон дозволить тобі відчути переваги здорового шлунково-кишкового тракту і відновити мікрофлору. Коли ти не спиш достатньо, рівень стресу різко підвищується. Як наслідок – скорочується корисна мікрофлора кишківника. А відновити мікрофлору кишківника не завжди просто.
У дослідженні, в якому вивчалося, як мікрофлора кишківника страждає від стресу, науковці звернули увагу на те, що у студентів університету в період інтенсивних навчальних навантажень знизився вміст корисних лактобактерій. Таким чином, брак сну і психологічний стрес пригнічує здорову кишкову флору.
7. Від проблем із кишківником врятують фізичні навантаження
Для ідеальної роботи шлунково-кишкового тракту обов’язково потрібно багато рухатися. Рух – це життя! Будь-яка фізична активність, чи то проста ходьба, чи біг на вулиці або тренування в спортивному залі, покращує перистальтику кишківника.
Кишкові бактерії роблять вас стрункіше або повніше
Відсутність необхідної різноманітності кишкових бактерій призводить до ожиріння. Дослідження доводять, що ожиріння також пов’язано зі зниженням кількості бактерій, скороченням так званої бактеріальної щільності, а також збільшенням у цих мікроорганізмів генів, що перероблюють жири та цукор для отримання енергії.
Щоб не довелося зіткнутися з дисбактеріозом і рядом інших розладів, які раз у раз псують життя, змушують бігати по лікарях і приймати чимало дорогих препаратів, потрібно подбати про корисні кишкові бактерії. Почніть прямо зараз і друзям розкажіть.