8 невідомих і цікавих фактів про радянський гранований стакан

Гранований стакан — це справжній атрибут СРСР. Вважалося, що це символ всього громадського суспільства, який об’єднував людей. Такі склянки були і в автоматах з газованою водою, і в їдальнях, і в дитячих садках, й в кожному домі.

Вперше цей стакан був випущений 11 вересня 1943 року в місті Гусь-Хрустальний. Для вас ми підготували ще декілька цікавих фактів про цю склянку. 

1.  Дизайн цієї склянки приписують Вірі Мухіна, яка також стала відомою після створення монументальної композиції  «Робітник і колгоспниця». Правда, вона не придумала форми цієї склянки, а лише її вдосконалила.

2.  Гранований стакан з’явився внаслідок науково-технічного прогресу, оскільки така форма була найкращою при використанні посудомийних машин, в них вміщалося більше посуду. Стакан з такою формою був міцним та товстим, але не займав багато місця.

3.  Кожна склянка мала різну ціну, яка залежала від кількості граней. На той час випускалися склянки з 10, 12, 14, 16 і навіть 20 гранями. Найзручнішими були склянки з 16 гранями, тому їх вироблялося найбільше. Ці склянки були приблизно такої ціни: 10 граней (найперші склянки) коштували 3 копійки, 16 — 7 копійок, а 20 граней 14 копійок відповідно.

4.  Ці склянки також мали власну назву «Маленковський», адже міністр оборони Маленков видав наказ про те, що військовим належало до обіду давати 200 г горілки, а хто не пив — цукор або тютюн в такому ж об’ємі.

5.  Вираз «зметикувати на трьох» теж пов’язаний з гранованою склянкою. 0,5 л пляшки горілки є ідеальною кількістю, щоб розділити на три склянки до обідка, вийде кожному по 167 г. Так розділяли спиртне порівну.

6.  Грановані стакани використовували ще під час правління Петра Великого, який отримав їх, як подарунок, що не б’ється. Царю сподобався такий дарунок, адже навіть під час морської хитавиці стакан міцно стояв на столі.

7.  Гранований стакан став навіть об’єктом творчості художника Кузьми Петрова-Водкіна, який намалював відомий натюрморт з радянською склянкою.

8.  Основні переваги гранованих склянок в тому, що вони дійсно є міцнішими, їхня форма розподіляє силу удару так, що склянка може вціліти навіть при падінні з метрової висоти на бетонну поверхню.

Така просто склянка, але скільки цікавинок про неї.

А у вас ще збереглися ці стакани?