Дослідження: старші діти в сім’ї — найрозумніші

У кожної наступної дитини IQ нижче на 1,5 бала.

Вчені з Університету Единбурга (University of Edinburgh) провели наукове дослідження і заявили, що перші діти розумніші і успішніші за своїх братів з сестрами. Причому, свої доводи вони засновують не на генетиці, а на ставленні батьків до виховання первістка. Дані дослідження опубліковані в журналі «Human Resources».

«Ефект порядку народження»
Співробітники Единбурзького університету з’ясували, що справа не в розумових особливостях дітей, а в підході до їх виховання. Виявляється, більшість батьків приділяють першій дитині набагато більше часу, ніж наступним.

Завдяки отриманим результатам, дослідники змогли дати пояснення так званого ефекту «порядку народження». Коли первісток отримує гарну освіту і надалі високооплачувану роботу, на відміну від своїх братів і сестер.

Дослідження
Вчені вивчили дані 5 тисяч дітей, які були зібрані протягом 14 років. Випробовувані проходили тестування, завдяки якому можна було проаналізувати рівень їх словникового запасу, швидкість читання і інші параметри.

Це тестування проводилося щорічно. При аналізі даних вчені враховували матеріальне становище сім’ї, біографію сім’ї, кількість дітей і інші важливі чинники.

Висновки вчених
Дослідники виявили, що первістки показували більш високі результати з ранніх років. Всі завдання їм давалися набагато легше, ніж братам з сестрами в цьому ж віці.

«Ми вважаємо, що первістки набагато успішніші від інших дітей через те, що батьки приділяють їм більше часу. Вони читали їм книги, навчали, гралися. А з появою братів або сестер часу на дітей ставало менше. Тому молодшим батьки приділяли менше уваги», — заявили вчені.

Психолог Кевін Леман вважає, що з першою дитиною батьки не дозволяють собі розслабитися, тримають її розвиток на належному рівні. А коли народжуються ще діти, то вони частково перекладають турботи про них на старших спадкоємців.

Вчений вважає, що первісток зростає більш впевненим у собі і це впливає на його академічну успішність, а також інші сфери. Він орієнтується на досягнення і намагається займати керівні ролі.

А наймолодший?
Також дослідники з’ясували, що наймолодша дитина має нижчий показник IQ, тому влаштовується на менш оплачувану роботу в порівнянні зі старшими братами і сестрами. Іноді наймолодша дитина взагалі не отримує вищої освіти, рано одружується або потрапляє до в’язниці.

А ви згодні з закономірністю, яку виявили вчені?