Горіховий спас: що потрібно зробити в цей особливий день, а що робити заборонено

Відразу варто відзначити, що це церковно-народне свято, тобто подія, яка об’єднує в собі і народні, і церковні традиції. Церковне свято присвячений Нерукотворному образу Христа Спасителя, а в народі свято 29 серпня називають Горіховим Спасом.

Сенс свята Горіховий Спас

У християнстві це важливий день. Церква згадує історію про те, як до знатного людини, яка страждає від важкої хвороби, дійшла звістка про Христа, який зцілює людей. Він повірив у те, що це дійсно так, і відправив слугу, щоб той намалював образ Христа. Але замість картини він отримав нерукотворний лик, коли Христос вмився і доклав до лиця полотно. На ньому позначився його образ, тому його назвали нерукотворним. Його-то слуга і привіз своєму правителю, який чудом зцілився, доторкнувшись до нього.

У народі це свято називали Горіховим, тому що до цього часу достигають лісові горіхи, які люди ходили збирати. Горіховий Спас також називали Хлібним: в кінці літа завжди прибирали пшеницю. Ще його називають Третім Спасом, тому що він останній в низці Спасів.

Що можна робити на Горіховий Спас

Люди в селах і дачники збирають урожай, ходять в ліс за горіхами. Цій традиції десятки століть. Можна і навіть потрібно збирати достигли плоди, а також накривати святковий стіл. Горіховий Спас вже не застає Успенський піст, тому можна робити будь-які частування на ваш смак.

За традицією в храмах люди освячували фрукти, овочі, горіхи, воду. Варто відвідати храм, помолитися за здоров’я. Дуже важливо ділитися дарами природи з нужденними, з друзями і родичами. Це невід’ємна частина свята.

У цей день немає ніяких заборон на роботу по дому і в городі. Можна працювати весь день безперервно, займатися важливими справами, прибирати, прати, мити підлогу, наводити порядок.

У цей день на Русі завжди освячували колодязі. Люди стежили за погодними прикметами, а також проводжали літо і зустрічали осінь. Кажуть, що якщо в цей день почнеться дощ, то осінь буде теплою і сприятливою.

Закінчують день традиційно миттям в лазні. Якщо лазні немає, то обов’язково потрібно помитися. Кажуть, що якщо цього не зробити, можна взяти з собою старі проблеми і невдачі.

Що не можна робити на Горіховий Спас

Як вже було сказано, заборон на їжу немає, тому є лише два важливих моменти. Перший – не можна відмовляти близьким людям у допомозі. Якщо хтось попросить вас про підтримку, краще протягнути руку допомоги.

Також в цей день не можна лаятися, сваритися з близькими, мстити комусь і тримати злість, образи на оточуючих. Негативні емоції можуть обернутися великою бідою і новими проблемами.