“Одного разу я два роки прожила без гарячої води, і ось що я хочу вам сказати…”

Я зрозуміла одну дуже важливу річ:

Одного разу я два роки прожила без гарячої води. Точніше, на кухні вона текла, а ось у ванній ледь капала, так що неможливо було прийняти душ, тільки терпляче наповнити ванну приблизно хвилин за сорок. Оскільки митися хочеться вранці і ввечері, кожен з членів сім’ї щодня витрачав на це півтори години. Ясна річ, коли проблема тільки виникла, я попросила чоловіка викликати сантехніка, але він сказав: «Старі труби, орендована квартира, чого ти хочеш? Ми ж не будемо влаштовувати капітальний ремонт і довбати стіни? Давай як-небудь так».

І ми стали жити як-небудь так. Не пам’ятаю, чому я зірвалася, але одного разу раптом влаштувала серйозний скандал, після якого сантехнік був викликаний.

Майстер пішов через п’ять хвилин, і я подумала, що все безнадійно. Відкрила кран, і звідти хлинув потужний струмінь рудої води.

Виявляється, в трубі зібралася іржа, знадобилося пару раз постукати, і затор зник. Розумієте? Два роки без гарячої води – один дзвінок і кілька рухів.

Я легко готова визнати, що справа в нашому особливому нехлюйстві, але схожі історії я спостерігаю надто часто.

Друзі десять років жили в незатишній тісній квартирі, в якій вічно не вистачало місця. Вони її так не любили, що навіть не бажали ремонтувати. Зрештою плюнули на все і вирішили переїхати, хоча дуже любили свій район. Стали збиратися і виявили поклади старих речей: одяг, дбайливо складений у валізи і прибраний на шафу; антресолі, забиті матеріалом для невдалого ремонту; полички, заставлені нерозпакованими коробками з книгами і бозна-яким дрібним сміттям – від незакінченого рукоділля до сувенірів з давніх поїздок; комору з бабусиним килимом, розкладачкою і зламаною пральною машинкою. Виявилося, в будинку безліч темних кутів, з яких вимітали пил, але ніколи туди всерйоз не заглядали і не розбиралися. Вони раптом зауважили, що їх найпотрібніші речі поміщаються в кілька сумок, а ті вісімнадцять мішків поїдуть на смітник.

Знаєте, коли я до них заїхала, жінка плакала. Тому що зрозуміла: ці десять років вона могла жити набагато затишніше і просто щасливішою.

Але є люди, які примудряються на тих же умовах існувати у власному тілі.

Болить голова, несильно, але з року в рік, дні нездужання складаються в місяці, але все можна витерпіти і з усім змиритися. Тому що мігрень не лікується, ми ж знаємо.

А потім людина раптом потрапляє до лікаря і виявляє, що ситуація виправляється (якимись препаратами крім знеболюючих). І можна було не мучитися стільки часу.

Те ж відбувається з психологічними проблемами, які неминучі, тому що «світ такий», та й ти сам недосконалий.

Люди борються з ними роками, поки не входять в штопор і не виявляють, що багато коригується до цілком пристойної якості життя.

Ці два слова – «якість життя» – ключові. Вони не про те, скільки ти заробляєш і де відпочиваєш. Вони про те, скільки тобі доводиться терпіти. Неважливо, фізичний біль ти виносиш, некомфортні умови або відносини, які чомусь потрібно зберегти.

Одного разу виявляється, що ти терпиш більше, ніж живеш. І це півбіди, а головна біда в тому, що дискомфорт разюче часто абсолютно необов’язковий. «Тільки на третій день індіанець Гостре Око зауважив, що в камері немає четвертої стіни». Добре, якщо рахунок на місяці, а не на десятки років.

Будь ласка, перевіряйте на міцність стіни, в яких ви безнадійно замкнені. Штовхайте кожні двері, які виглядають закритими. Пробуйте на зуб нерозв’язні проблеми і нездійсненні завдання.

І набагато страшнішим за ваші проблеми може стати розуміння того, що терпіти було не потрібно. Що ви могли бути щасливі набагато раніше, вже багато років, а не тільки зараз, коли нарешті подолали інерцію. І вся та сумна і важка частина життя могла бути зовсім іншою, а ви не знали, і нічого тепер не повернути.

Автор: Марта Кетро