Скасування індексації зарплат і перенесення виплати відпускних: українцям показали новий проект закону

У нашій країні вирішили змінити законодавчі норми, що стосуються нарахування заробітної плати та виплати відпускних

Проєкт закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну і в повному обсязі виплату заробітної плати”, яким і будуть додані різні поправки, вже опублікований на офіційній сторінці Міністерства економіки України, щоб забезпечити попередні громадські обговорення.

Зокрема, в законопроєкті зазначено, що роботодавець буде зобов’язаний виплачувати найманому співробітнику, за кожен день затриманої заробітна платня, пеню, відповідно до розміру облікової ставки Національного банку України. Крім того, працівникові нададуть законне право на припинення трудової діяльності, якщо заробітну плату затримали на більш ніж 15 днів. Крім цього, в “Кодекс законів про працю України” і ЗУ “Про відпустки”, внесуть правки, що стосуються термінів отримання зарплати в період відпустки: на цей час зарплату зобов’язані виплатити не пізніше, ніж за 3 дні до початку щорічної відпустки, а після змін – видавати гроші до відходу на відпочинок стануть тільки, якщо іншого не зазначено в трудовому або колективному договорі.

Також, посилять вимоги до наймача, щодо несвоєчасної виплати зарплати: зараз передбачений загальний штраф, від 8,5 тисячі до 17 тисяч гривень, а після набрання чинності – від 6,8 тисячі до 13,6 тисячі гривень за кожного працівника, щодо якого зафіксовані порушення трудового законодавства. Але і це ще не все – навіть якщо роботодавець погасить заборгованість по зарплаті, це не звільнить його від кримінальної відповідальності, як було раніше.

До того ж зміняться і норми законодавства про індексацію – якщо зараз проводять перерахунок зарплат в прив’язці до прожиткового мінімуму, то в законопроєкті скасують цю вимогу. Тобто індексація стосуватиметься виключно пенсійних виплат і стипендій.

Якщо проєкт закону схвалять, то зміни набудуть чинності з 1-го січня 2022-го року.