В цей день не можна лінуватися та скаржитись: велике церковне свято 15 вересня

День пам’яті мученика Маманта

У народі це свято називали Мамонтій Овчинник, через те, що вважали, що святий захищає овець та кіз. Вважалося, в цей день не можна лінуватися та скаржитися, бо можна накликати біду.

Як дійшли відомості до наших днів, батьки Маманта були заможніми людьми та глибоко віруючими. Під час гоніння християн вони попали до в’язниці, де і померли. На виховання хлопця взяла багата вдова, яка теж була християнкою.

Виріс Мамант освіченим юнаком та добрим християнином, а завдяки дару красномовства, він звернув до своєї віри багато однолітків. Про проповіді юнака стало відомо імператору Авреліану, який в той час теж не жалував християн.

Спочатку імператор спокушав юнака, щоб той зрікся віри, а коли нічого не вийшло – піддав його жорстоким тортурам і наказав його втопити. Проте йому це не вдалося, віруючого юнака врятував янгол та заніс його на високу гору, що знаходилась поруч із містом Кесарі. Там Мамант збудував церкву та провів усе життя в молитвах і стриманості, допомагаючи нужденним, в скорботах та недугах.

Наші пращури говорили, що коли Мамант усамітнився в пустелі, то до нього часто приходили кози. Він їх доїв їх, а з молока робив сир. Тому у цей день не виганяли худобу з двору, а інакше вважалося, що вона може захворіти або на неї нападе напасть. На стіл в цей день господині готували страви з козячого молока й обов’язково сир.

А починаючи з 15 вересня, на полях закінчувалися роботи та юнакам, які повинні були йти у рекрути, давали повну свободу. Вони святково вбиралися та ходили в гості, влаштовували ігри та бійки.

Вважалося, якщо миша на Мамонтія Овчинника риє нори з виходом на південь, то зима очікується сувора, а якщо на поверхню річки випливають білі криси – то на дощ. А якщо дощ почався вранці,то буде йти довго.

Заборони:

  • Не можна лінуватися та скаржитися, бо можна накликати біду;
  • Не можна починати нові справи, бо можуть закінчитися невдало;
  • Не можна ввечері або вночі пасти худобу, щоб не було хвороб та напастей;
  • Не можна нити, байдикувати та відмовляти у допомозі, щоб не образити святого Маманта.